Warszawa jest największym oraz najważniejszym ośrodkiem w kraju, gdzie coroczne inwestycje liczone są w miliardach złotych. Należy jednak pamiętać, że aby zainwestować w stolicy, należy się odpowiednio przygotować.
Szczególnych działań wymagają inwestycje, które w poważnym stopniu ingerują w środowisko. Wtedy oprócz standardowych formalności inwestor ma obowiązek przygotować również kartę informacyjną przedsięwzięcia, która służy zarówno decydentom, jak i lokalnemu społeczeństwu.
O tym, na jakie inwestycje nakładane są dodatkowe obowiązki składania karty informacyjnej, traktuje rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 roku w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Przepisy ustanowione w Polsce wynikają bezpośrednio z proekologicznej polityki Unii Europejskiej, a dokładnie z Aneksu II Dyrektywy Rady Nr 85/337/EWG w sprawie oceny wpływu wywieranego przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko.
Wszystkie najważniejsze aspekty prawne dotyczące karty informacyjnej przedsięwzięcia (KIP) znajdują się w Ustawie z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.
Karta informacyjna przedsięwzięcia ma bezpośredni związek z ochroną środowiska. Poważne inwestycje nierzadko odciskają znaczące piętno na przyrodzie. Wynika to chociażby z zajmowanych terenów oraz charakterystyki danej gałęzi przemysłu. Celem tworzenia KIP jest informowanie, a zatem transparentność całego przedsięwzięcia. Co zatem znajduje się w karcie informacyjnej? Do najważniejszych elementów można zaliczyć m.in.:
Jak widać, przygotowanie dokumentów związanych z ochroną środowiska wiąże się z niemałą odpowiedzialnością. Dlatego już na etapie przygotowań pod inwestycję warto skonsultować się z jedną z wiodących firm w branży konsultingu środowiskowego, czyli EKO Bydgoszcz. Naszą specjalnością jest uzyskiwanie decyzji środowiskowych. Ponadto prowadzimy całościową obsługę procesu inwestycyjnego. Rynek inwestycyjny w Warszawie jest ograniczony, natomiast liczba chętnych jest bardzo duża. Nie pozwól, żeby formalności stanęły na przeszkodzie do realizacji planowej inwestycji.
Nie, realizujemy dokumentację w całym woj. mazowieckim - działaliśmy w Sochaczewie, Płocku, Radomiu czy Warszawie.
Wszystko zależy od wielkości inwestycji, niezbędnych analiz czy dodatkowych badań, ale również pozyskanych materiałów. Średnio przygotowujemy dokumentację w czasie od 3 do 6 tygodnii.
Opłata za przygotowanie dokumentajacji zależna jest od kilku zmiennych, dlatego też wycenę robimy indywidualnie do każdej dokumentacji. Przykładowe ceny karty informacyjnej przedsięwzięcia możecie zobaczyć pod tym linkiem.
5 / 5 na podstawie 1 głosów