Karta informacyjna przedsięwzięcia Ponań

KIP Ponań
KIP

Karta informacyjna Ponań

Poznań od wielu lat stawia się za wzór realizowania projektów inwestycyjnych. Nakłady na infrastrukturę zachęcają inwestorów do budowania w Wielkopolsce swoich siedzib. A wszystko w trosce o mieszkańców i środowisko naturalne.

Jednym z kluczowych dokumentów dla realizacji inwestycji bez szkody dla środowiska jest karta informacyjna przedsięwzięcia. Poznań i jego mieszkańcy mają dostęp do najważniejszych informacji związanych z pojawiającym się w regionie przemysłem.

Po co jest karta informacyjna przedsięwzięcia?

Główny cel opracowanej karty informacyjnej przedsięwzięcia (KIP) to przedstawienie pełnych informacji na temat danego przedsięwzięcia. Zebrane w dokumencie dane pozwalają podjąć decyzję lokalnym władzom, które wydają pozwolenie na realizację inwestycji, a także zapewniają odpowiedzi na pytania i wątpliwości miejscowej ludności, która nierzadko miewa obawy związane z powstającą w okolicy fabryką.

Jednocześnie głównym aspektem związanym z KIP jest troska o środowisko naturalne. Od nowoczesnych przedsięwzięć oczekuje się nie tylko powstania nowych stanowisk pracy, ale również zaangażowania w działania na rzecz ochrony środowiska, np. poprzez zazielenienie terenów inwestycyjnych. Co jeszcze powinna zawierać karta informacyjna?

Karta informacyjna przedsięwzięcia – najważniejsze elementy

KIP od ogółu do szczegółu wyjaśnia, jakiego rodzaju inwestycja ma pojawić się w lokalnej scenerii. W dużych ośrodkach, takich jak Poznań, karta informacyjna przedsięwzięcia to ważny dokument dla mieszkańców, którzy mogą być na bieżąco z największymi przedsięwzięciami w ich bezpośrednim otoczeniu. Do najważniejszych informacji zawartych w KIP należą m.in.:

  • lokalizacja inwestycji,
  • powierzchnia i skala działania biznesu,
  • przewidziane technologie wykorzystane w danym przemyśle,
  • ewentualna ingerencja w tereny chronione, jak parki krajobrazowe, pomniki przyrody czy obszary objęte programem Natura 2000,
  • realizacji przedsięwzięcia,
  • ewentualny wpływ na środowisko naturalne,
  • substancje wprowadzane do środowiska,
  • emisja spalin,
  • natężenie hałasu,
  • zużycie wody,
  • rozwiązania na rzecz ochrony środowiska.

To dane mające bardzo duże znaczenie dla lokalnych władz, które często dysponują terenami przeznaczonymi pod inwestycje, a także posiadających kluczowe zdanie w kontekście decyzji o rozpoczęciu inwestycji. Jednocześnie w myśl przepisów Ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko – KIP pozwala na dostęp do informacji lokalnej społeczności. Jest to szczególnie ważne, pomaga rozwiać wszelkie wątpliwości oraz dylematy jeszcze zanim poczynione zostaną nakłady w związku z inwestycją.

Inwestycje w stolicy Wielkopolski - Poznaniu

Każdego roku planuje się szereg inwestycji w Poznaniu. Karta informacyjna przedsięwzięcia jest niezbędnym dokumentem, który pozwala wcielić plany w życie. Wielkopolska to od lat jeden z najlepiej rozwijających się regionów Polski, gdzie siedziby ma wiele wiodących w kraju firm. Chcąc dołączyć do tego grona, trzeba jednak przygotować szereg dokumentów, wśród których jest także KIP. To z pewnością gospodarczy krok w kierunku bardziej przyjaznego środowisku państwa, a dla firm szansa na budowanie wizerunku ekologicznego przedsiębiorstwa.

W związku z tym już na etapie przygotowań pod inwestycję warto skonsultować się z jedną z wiodących firm w branży konsultingu środowiskowego, czyli EKO Bydgoszcz. Naszą specjalnością jest uzyskiwanie decyzji środowiskowych. Ponadto prowadzimy całościową obsługę procesu inwestycyjnego.

Najczęstsze pytania o kartę w Poznaniu

  • Czy przygotowujecie kartę na terenie wielkopolski?

    Tak, lokalizacja nie ma dla nas ograniczenia. Działamy na terenie całej wielkopolski - Poznań, Konin, Gniezno, Września i inne miasta.

  • Ile trzeba oczekiwać na gotowy dokument?

    Realizacja dokumentacji zależna jest od pozyskania materiałów. Średni czas na przygotowanie to od 3 do 6 tygodnii.

  • Ile kosztuje karta informacyjna?

    Każda karta wyceniana jest indywidualnie ze względu na analizy, badania, inwentaryzacje czy powierzchnię inwestycji. Przykłady cen możecie zobaczyć tutaj: cennik karty informacyjnej przedsięwzięcia.

Oceń artykuł
Karta informacyjna przedsięwzięcia - Poznań

5 / 5 na podstawie 1 głosów