Publikacja: 01.07.2024 | Autor: Karta-informacyjna.pl
Rozbudowa infrastruktury drogowej ma istotny wpływ na rozwój gospodarczy regionów oraz komfort przemieszczania się turystów i mieszkańców. Aby usprawnić komunikację drogową, niezbędna jest nie tylko budowa nowych dróg, ale także modernizacja już istniejących. Przed przystąpieniem do realizacji takiej inwestycji trzeba spełnić określone wymagania prawne związane z ochroną środowiska. Jednym z nich jest uzyskanie decyzji środowiskowej. Wyjaśniamy, czy jest ona niezbędna przy remoncie drogi.
Przygotujemy kartę informacyjną przedsięwzięcia - zadzwoń do nas: +48 606-853-267
Budowa i modernizacja dróg mogą w znaczący sposób oddziaływać na środowisko. Takie inwestycje wiążą się z degradacją środowiska, niszczeniem siedlisk i naturalnych szlaków komunikacyjnych zwierząt oraz zanieczyszczeniem środowiska. Chociaż skutki środowiskowe remontu dróg zwykle nie są tak dotkliwe jak budowy nowych tras, również muszą być uwzględnione przy planowaniu inwestycji drogowych.
Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko drogi o nawierzchni twardej o całkowitej długości powyżej 1 km zaliczane są do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Z kolei autostrady i drogi ekspresowe oraz drogi o nie mniej niż czterech pasach ruchu i długości nie mniejszej niż 10 km w jednym odcinku należą do przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko.
Decyzja środowiska określa warunki, jakie musi spełnić inwestor, aby zminimalizować negatywny wpływ inwestycji na środowisko. Zgodnie z Ustawą z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie uzyskanie decyzji środowiskowej jest niezbędne w przypadku wszystkich inwestycji mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko oraz potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko.
Przed przystąpieniem do realizacji przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko konieczne jest przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko, natomiast w przypadku inwestycji mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko nie zawsze taka ocena jest wymagana (decyduje o tym urząd, do którego składany jest wniosek o wydanie decyzji środowiskowej).
Zgodnie z aktualnym prawem remont każdej drogi o nawierzchni twardej, której łączna długość przekracza 1 km, wymaga decyzji środowiskowej. Modernizacja drogi o krótszej całkowitej długości lub o nawierzchni nieutwardzonej może odbyć się natomiast bez takiej decyzji. Uzyskanie decyzji środowiskowej nie jest wymagane również przy budowie ścieżki rowerowej przy drodze, jeśli taka inwestycja nie wymaga przebudowy drogi o długości powyżej 1 km lub wycinki lasu o powierzchni powyżej 0,1 ha. Przy każdym remoncie drogi należy jednak pamiętać o poszanowaniu dla środowiska i minimalizowaniu szkód dla okolicznej przyrody.