Co to jest decyzja środowiskowa?

Publikacja: 01.07.2024 | Autor: Karta-informacyjna.pl

Dynamiczny rozwój budownictwa pociąga za sobą konieczność odpowiednich regulacji prawnych mających na celu ochronę środowiska. Jednym z najważniejszych aktów prawnych służących zminimalizowaniu niekorzystnego oddziaływania inwestycji na otoczenie jest decyzja środowiskowa.


Potrzebujesz wsparcia?

Przygotujemy kartę informacyjną - zadzwoń do nas: +48 606-853-267

Czym jest decyzja środowiskowa?

Decyzja środowiskowa (decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia) została wprowadzona Ustawą z dnia 18 maja 2005 o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw. Obecnie warunki jej uzyskania reguluje Ustawa z dnia 3 października 2008 o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.

Decyzja środowiskowa określa wymagania, jakie musi spełnić inwestor przy realizacji przedsięwzięcia wpływającego na środowisko. Dzięki temu pozwala ograniczyć niekorzystne oddziaływanie inwestycji na środowisko. Uzyskanie decyzji środowiskowej poprzedza uzyskanie innych pozwoleń administracyjnych, takich jak m.in. decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, decyzja o pozwoleniu na budowę.

O decyzję środowiskową należy wystąpić w przypadku budowy m.in. elektrowni wiatrowych, linii kolejowych, instalacji do przetwarzania odpadów niebezpiecznych, dróg o długości przekraczającej 1 km. Pełna lista przedsięwzięć, które wymagają decyzji środowiskowych, znajduje się w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Decyzja środowiskowa zasadniczo wydawana jest na okres 6 lat, jednak możliwe jest jej przedłużenie do 10 lat.

Kiedy wymagana jest decyzja środowiskowa?

Uzyskanie decyzji środowiskowej jest konieczne zawsze wtedy, gdy przedsięwzięcie może znacząco oddziaływać na środowisko lub może potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. W pierwszym przypadku inwestor wraz z wnioskiem o wydanie decyzji musi obowiązkowo dostarczyć do urzędu raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Z kolei w drugim przypadku taka ocena nie zawsze jest wymagana. Wystarczająca wtedy może okazać się karta informacyjna przedsięwzięcia.

Do wniosku o wydanie decyzji środowiskowej należy dołączyć także załączniki tj. poświadczoną kopię mapy ewidencyjnej, szczegółową mapę terenu inwestycji oraz obszarów, na które inwestycja może oddziaływać, mapę sytuacyjno-wysokościową, wypis z rejestru gruntów oraz dowód uiszczenia opłaty skarbowej.

Kto wydaje decyzję środowiskową?

Wydawaniem decyzji środowiskowych zajmuje się wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy dla terenu, na którym będzie realizowana inwestycja. W przypadku niektórych inwestycji o decyzję środowiskową trzeba jednak wystąpić do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ), Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, starostwa powiatowego lub Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.